Obuwie ochronne - dla własnego bezpieczeństwa w miejscu pracy

Obuwie ochronne – dla własnego bezpieczeństwa w miejscu pracy

Para butów roboczych bhp chroni stopy podczas pracy oraz zapobiega urazom stóp. Obuwie ochronne jest ważnym elementem bezpieczeństwa w miejscu pracy, a także zapewnia lepszą przyczepność na różnych powierzchniach, z którymi pracownik styka się na co dzień w miejscu roboczym. Oprócz funkcji ochronnej buty robocze muszą być wygodne w noszeniu. Dlatego ważne jest, aby buty ochronne wybierać z dużą starannością.

Klasy bezpieczeństwa dla obuwia ochronnego

Wszystkie buty robocze są podzielone na różne klasy bezpieczeństwa, w zależności od posiadanych właściwości. Są one podzielone według projektu, kształtu, materiału, właściwości antypoślizgowych i ochrony palców. Oznaczenia butów ochronnych:

  • buty bezpieczne — S
  • buty ochronne — P
  • buty zawodowe — O

Buty robocze chroniące dodatkowo przed innymi zagrożeniami, posiadają specjalne oznaczenia.  

Bezpieczne obuwie do pracy

Buty robocze oznaczone literą S są klasyfikowane jako buty bezpieczne. Muszą one spełniać normę EN ISO 20345. Obuwie certyfikowane zgodnie z tym standardem posiada co najmniej ochronę palców, która chroni przed spadającymi przedmiotami o wartości 200 dżuli i przed ściskaniem 15 kiloniutonów. Ta podstawowa aprobata obuwia ochronnego nosi nazwę SB. Wszystkie buty ochronne, niezależnie od marki, są testowane w ten sam sposób, a metoda jest regulowana przez UE. Wybierając buty bhp na https://www.bhp-gabi.pl/k11,buty-robocze.html, należy uwzględnić rodzaj pracy i zadania do wykonania w miejscu pracy.

Oto najpopularniejsze klasy bezpieczeństwa:

  • SB – spełnia podstawowe wymagania
  • S1 – spełnia podstawowe wymagania, ma również zamkniętą strefę pięty, właściwości antystatyczne i amortyzującą podeszwę
  • S2 – obuwie wykonane jest z wodoodpornej skóry
  • S3 – antypoślizgowa podeszwa
  • S4 – buty są wykonane z gumy lub polimeru
  • S5 – stalowe noski, ochrona przed przebiciem i antypoślizgowa podeszwa

Po przeprowadzeniu testów obuwie jest oznaczone znakiem CE, co stanowi gwarancję, że produkt jest zgodny z przepisami UE. 

buty bhp do bezpiecznej pracy

Czym się kierować przy wyborze butów BHP?

Buty ochronne powinny mieć dobrą amortyzację, która wspiera stopę. Obuwie powinno być dostosowane rozmiarem i wykonane z materiału, pozwalającego stopom oddychać. Jeśli buty wykonane są z materiałów nieprzepuszczających powietrza, zawsze należy zadbać o skarpetki, które pozwolą skórze oddychać. Warto wziąć pod uwagę miejsce pracy — czy na zewnątrz czy wewnątrz budynku. Najważniejszą rzeczą jest jednak sprawdzenie, w jakiej klasie bezpieczeństwa znajdują się buty ochronne, aby były dopasowane do rodzaju wykonywanej pracy.