Krótka historia okularów przeciwsłonecznych

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że okulary przeciwsłoneczne  powstały już w XII wieku, w Chinach. Były to przydymione płytki z kwarcu, nosili je sędziowie. Nie pełniły funkcji ochronnej ani ozdobnej. Miały ukrywać reakcję sędziego w trakcie procesu…

W drodze do współczesności

Okulary przeciwsłoneczne przypominające te, które wszyscy znamy powstały dopiero w 1752 roku. Zostały stworzone przez Brytyjczyka, przez Jamesa Ayscough’a. W epoce wiktoriańskiej miały przede wszystkim osobom chorym na syfilis. Maskowały też brak nosa… Przez to okulary z przyciemnianymi szkłami stały się symbolem seksualnego rozpasania.

Nowoczesne okulary pojawiły się w 1929 roku. Okulary okazały się prawdziwym przebojem. Chciały je nosić wszystkie elegantki.

W 1937 firma Bausch&Lomb otrzymała zlecenie przygotowania specjalnych okularów przeciwsłonecznych dla amerykańskiego lotnictwa. Model z  ciemnozielonymi szkłami i złotymi oprawkami był prawdziwym hitem. Potem nieco przygasła… Aby powrócić z ogromnym impetem. A to wszytko przez film Top Gun. Każdy młodzieniec chciał być jak Tom Cruise… Obecnie ten model ma status absolutnego klasyka i nadal jest chętnie noszony, zarówno przez panów, jak i panie.

Kolejny kultowy model to Wayfarers. Powstał w roku 1952, a został unieśmiertelniony w filmie Śniadanie u Tiffane’go. Były symbolem buntu młodego pokolenia. Ten model również już przeszedł do legendy.

Podsumowując modele okularów przeciwsłonecznych zmieniały się tak samo jak zmieniały się trendy w modzie. Obecnie możemy wybierać spośród setek propozycji, każdy znajdzie coś dla siebie.